Governors

St Mary's RC Primary School Governing Body reconstituted on 1st January 2015.

The Governing Body is comprised of 12 Governors: 7 Foundation Catholic Governors (appointed by the Catholic Archdiocese of Southwark), 2 elected Parent Governors, 1 elected Staff Governor, 1 Local Authority Governor, plus 2 associate members and the Headteacher.

St Mary's School Governing Body has established a range of Governors Committees to assist it in its work.  The full Governing Body and the main Committees meet at least three times a year.

Every child at the school matters to every Governor.  We want each one to flourish and to grow so that they are be well prepared for the next stage of their life.  We focus on standards and school improvement.

The Governing Body's three core strategies are:

  • Ensuring clarity of vision, ethos and strategic direction
  • Holding the Headteacher to account for the educational performance of the School and its pupils
  • Overseeing the financial performance of the School and making sure its money is well spent

Governors are also responsible for ensuring that the School meets statutory requirements with regard to safeguarding children, health and safety, the curriculum and finance.

Link Governors carry out visits to the School to meet with staff and students, work with the Senior Leadership Team and members of staff who undertake lead roles in curriculum development. They undertake activities to evaluate the progress being made against key targets in the School Development Plan.

Our Governing Body 

There are twelve members of St Mary's School Governing Body.

Name

Type

Term starts

Term ends

Lynette Murphy O’Dwyer

Foundation Governor/ Chair

01/09/2018

31/08/2022

Phil Stokes

Foundation Governor/ Vice Chair Strategic Planning

02/12/2018

01/12/2022

Rachel Duncan

Associate Member

01/09/2020

31/08/2022

Marie Jessel

Foundation Governor/ Vice Chair Ethos and Communication

01/09/2018

31/08/2022

Christopher Lo

Foundation Governor

08/02/2019

07/02/2023

Margarida Loureiro Lopes

Elected Parent Governor

01/01/2019

31/12/2022

Father Casper Mukabva

Foundation Governor (ex officio)

01/01/2021

31/12/2024

Fiona Mushrafi

Associate Member

01/01/2020

31/12/2022

Karen Pluckrose

Headteacher (ex officio)

n/a

n/a

Daniel Rodger

Elected Staff Governor

31/08/2020

30/08/2024

Michele Reilly

Foundation Governor

01/09/2018

31/08/2022

Elizabeth Sinclair

Foundation Governor

07/08/2021

06/08/2025

Naiomi Tamakloe

Associate Member

30/07/2021

29/07/2023

Ruth Turner

Elected Parent Governor

01/09/2018

31/08/2022

John Watson

Local Authority Governor

18/11/2018

17/11/2022

Former Members of the Governing Body

Name

Type

Term starts

Term ends

Jennifer Price

Elected Staff Governor

01/09/2018

30/08/2020

Father Richard Reid

Foundation Governor (ex officio)

21/08/2015

31/12/2020

Governors Attendance 2021/22

AY 20/21 attendance

Meetings possible

Meetings present

Meetings with apologies accepted

Present

%

Apologies accepted

%

Absent without apologies

%

Absent

%

Rachel Duncan

5

2

3

40%

60%

0%

60%

Marie Jessel

7

7

0

100%

0%

0%

0%

Christopher Lo

7

7

0

100%

0%

0%

0%

Margarida Loureiro Lopes

5

3

0

60%

0%

40%

40%

Father Casper Mukavba

5

5

0

100%

0%

0%

0%

Lynette Murphy O'Dwyer

8

8

0

100%

0%

0%

0%

Fiona Mushrafi

6

5

1

83%

17%

0%

17%

Karen Pluckrose

16

16

0

100%

0%

0%

0%

Daniel Rodger

8

8

0

100%

0%

0%

0%

Michele Reilly

6

6

0

100%

0%

0%

0%

Elizabeth Sinclair

9

9

0

100%

0%

0%

0%

Phil Stokes

6

6

0

100%

0%

0%

0%

Ruth Turner

5

5

0

100%

0%

0%

0%

John Watson

10

7

2

70%

20%

10%

30%

Governor Documents

Parent Governor Election Results

Governor Attendance Record 2016-17

Governor Attendance Record 2015-16

Governor Attendance Record 2014-15

Governing Body Committee Membership 2015-2016

Governors' Annual Statement to Parents 2014-2015

St Mary's Register of Business Interests 2019-20

St Mary's Register of Business Interests 2018-19